Укуси перетинчастокрилих /Files/images/1пчелка(1).jpg

У літню пору частішають випадки, коли дітей жалять бджоли, оси, шершні чи джмелі. При цьому може виникнути місцева або загальна реакція.

Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола чи оса: сильний біль, свербіж, почервоніння, набряк на ушкодженому місці і підвищення температури. Особливо набрякають повіки, губи, статеві органи. Тривати місцева реакція може від однієї до восьми діб.

Загальні реакції бувають токсичними й алергічними. Токсична реакція виникає, коли людину одночасно ужалили кілька десятків або сотень комах. Помічено, що жінки і діти чутливіші до отрути комах, ніж чоловіки. Важкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, яка потрапила до організму. Найнебезпечніша алергічна реакція – це анафілактичний шок, який загрожує життю людини. Він розвивається відразу після того, як комаха ужалить. Людина втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, насамперед – серцево-судинної та нервової.

Перша долікарська допомога при укусі перетинчастокрилих

Якщо дитину вжалила комаха, то слід якнайшвидше вжити заходів, щоб перешкодити надходженню отрути у тканини організму та її розповсюдженню. Виявивши жало ( з усіх перетинчастокрилих жало залишають лише бджоли, бо воно має щербини), слід обережно видалити його разом з отруйним мішечкам, підчепивши жало нігтем, знизу догори.

Для послаблення місцевої токсичної реакції одразу ж після укусу комахи потрібно прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витягненню отрути з рани і попереджує розвиток набряку. Якщо набряк болить і не зникає, слід потерти ушкоджене місце таблеткою валідолу і звернутися до лікаря. Чим швидше надати допомогу дитині, тим меншими будуть наслідки впливу бджолиної отрути. При загальній токсичній реакції, щоб загальмувати всмоктування, на місце набряку слід покласти грілку з холодною водою або рушник, змочений у холодній воді.

Зауважимо, що для місцевого охолодження не можна використовувати землю чи глину, як дехто робить, оскільки це може призвести до зараження правцем або до зараження крові.

Потерпілій дитині рекомендується більше пити.

Загальну алергічну реакцію припиняють будь-яким антигістамінним препаратом (димедрол, супрастин). У решті випадків перша долікарська допомога при гострій місцевій алергічній реакції така сама, як і при місцевій токсичній реакції, а саме: прикладання холодної грілки до місця ужалення та прийом 20 – 25 крапель кардіаміну внутрішньо для заспокоєння.

Дитину, у якої хоча б раз виникла алергічна реакція на отруту бджоли, оси, шершня або джмеля, потрібно обов’язково показати лікарю-алергологу.

/Files/images/7153.gif

Сонячний удар

Сонячний удар – це хворобливий стан, за якого спостерігається розлад роботи головного мозку внаслідок тривалого впливу сонячних променів на непокриту поверхню голови людини.

Тепловий удар виникає внаслідок дії високої температури навколишнього середовища, особливо за високої вологості повітря і відсутності вітру. Зумовлене зовнішніми чинниками підвищення температури тіла складно спинити, оскільки немає тепловіддачі, організм не може охолодитися, і температура тіла продовжує зростати. Особливо швидко перегріваються немовлята, а також діти раннього віку. Перегрів може статися не лише на вулиці, а й у приміщені, зокрема, якщо воно належно не провітрюється. Сприяють перегріву організму фізичні вправи, які призводять до втрати рідини разом з потом, особливо, якщо ці втрати нічим не компенсуються. Тому так важливо під час літнього оздоровчого періоду дотримуватися питного режиму.

Симптоми теплового удару:

· головний біль, нудота і блювання, бажання присісти або навіть прилягти;

· підвищення температури тіла до 40 – 41 градуса, почервоніння шкіри, яке невдовзі змінюється її зблідненням, іноді з виникненням синюшного відтінку;

· запаморочення, іноді знепритомніння;

· судоми, марення.

Увага! Якщо вчасно не надати допомогу, дитина може впасти у кому, у неї виникне серцева недостатність.

Сонячний удар є різновидом теплового. Його симптоми – головний біль, млявість, блювання. Інколи сонячний удар може спричинити кому. Так само, як і при тепловому ударі, симптоми перегрівання поглиблюються за підвищеної вологості повітря.

Є кілька ступенів сонячного удару:

* легкий ступінь, що супроводжується загальною слабкістю, головним болем, нудотою, почастішанням пульсу та дихання, розширенням зіниць;

* середній ступінь, ознаками якого є різка адинамія, сильний головний біль із нудотою та блюванням, зниження слуху, невпевненість рухів 9 хитка хода), інколи – знепритомніння, а також почастішання пульсу та дихання, підвищення температури тіла до 39 – 40 градусів.

Порядок надання першої долікарської допомоги при тепловому та сонячному ударі

/Files/images/dok(1).gif

Передусім слід винести потерпілого із зони перегрівання та швидко охолодити його тіло. По змозі потрібно негайно облити тіло холодною водою або обгорнути мокрим простирадлом, чи обкласти шматками льоду/снігу з морозильної камери. Якщо тепловий удар трапився на вулиці, то потерпілого можна занести у магазин, обладнаний кондиціонером, а потім уже обливати холодною водою. Якщо потерпілий притомний (або його вдалося повернути до пам’яті), йому потрібно дати випити прохолодної води. При нудоті і блюванні потерпілому слід надати зручне положення, щоб він не захлинувся блювотною масою. Якщо всі ці заходи особливого ефекту не дають, то потерпілого необхідно доставити до лікарні.

Профілактика теплового удару

Щоб запобігти тепловому чи сонячному удару, необхідно дотримуватися кількох простих правил. Насамперед потрібно вживати багато води. У спекотну погоду, що поєднується з високою вологістю, необхідно пити значно більше рідини, ніж зазвичай. Зазвичай доросла людина має випивати за добу 2 – 2,5л. води, а дитина – трохи менше. До того ж улітку обов’язково потрібно носити головний убір. Від дії сонячних променів захистить також парасолька. Якщо з яких-небудь причин необхідно тривалий час перебувати на подвір’ї та ще й фізично працювати, то запобігати перегріву допоможе періодичне обливання холодною водою.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 345

Коментарi